Magazyn Magazyn

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jako gałąź praktycznej wiedzy leśnej ma za zadanie zabezpieczenie lasu przed wszystkimi niebezpieczeństwami, mogącymi mu zagrażać.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

RDLP w Łodzi posiada certyfikat PEFC przyznawany gospodarce leśnej.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Pod pojęciem lasów niepaństwowych należy rozumieć wszystkie grunty leśne niestanowiące własności Skarbu Państwa. Do tej kategorii można zaliczyć zarówno lasy prywatnych właścicieli jak i lasy spółek, wspólnot gruntowych, stowarzyszeń, gmin itp. Pieczę na tego typu lasami sprawuje Starosta. Starosta może jednak w drodze porozumienia powierzyć nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa Nadleśniczemu.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzenie lasu z Polskim Towarzystwem Leśnym

Sadzenie lasu z Polskim Towarzystwem Leśnym

Pochmurna pogoda i przelotne opady deszczu to idealne warunki do sadzenia lasu.

 W sobotę, 9 kwietnia, doskonale wykorzystali to członkowie łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego wspierani przez grupę bełchatowskich leśników, studentów i gości. Wspólnymi siłami odnowili powierzchnię zrębową w leśnictwie Kluki, przy drodze prowadzącej do Parzna. Na przygotowanym w bruzdy terenie uczestnicy z zapałem rozpoczęli sadzenie jednorocznej sosny. Nad całym porządkiem czuwał Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Jarosław Zając wraz z miejscowym leśniczym.

Sobotnia akcja była dla leśników znakomitą okazją do przypomnienia sobie techniki sadzenia, a dla pozostałych osób – do nabycia nowych umiejętności. W dobrym towarzystwie czas płynie szybciej, dlatego po kilku godzinach zadanie zostało wykonane. Teraz sadzonki będą mieć co najmniej sto lat na rozwój i pokazanie swojego piękna.

Uwieńczeniem wspólnego sadzenia lasu był gorący posiłek w izbie edukacji ekologicznej w szkółce Borowiny. I tak z popularnym powiedzeniem „przyjemne z pożytecznym" po twórczej pracy w miłej atmosferze zakończyło się kolejne spotkanie członków PTL.