Wydawca treści
Rezerwat przyrody
Rezerwat Łuszczanowice powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 19 kwietnia 1979 roku (M.P. Nr 13, poz. 77) w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Rezerwat o powierzchni 40,86 ha (wg zarządzenia) położony jest w Leśnictwie Łuszczanowice Nadleśnictwa Bełchatów. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie fragmentu lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły.
Rezerwat „Łuszczanowice” należy zaliczyć do rodzaju rezerwatów leśnych, typu fitocenotycznego, podtypu zbiorowisk leśnych. Ze względu na główny typ ekosystemów, jako typ leśny i borowy, podtyp lasów mieszanych nizinnych.
Pod względem administracyjnym Rezerwat „Łuszczanowice” położony jest w gminie Kleszczów, powiecie bełchatowskim, województwie łódzkim. Leży on w Obrębie Wola Grzymalina w Leśnictwie Łuszczanowice w uroczysku o tej samej nazwie. Całkowita powierzchnia rezerwatu według SILP wynosi 41,09 ha i jest różna od powierzchni wynikającej za aktu powołania.
Rezerwat posiada Plan ochrony na okres 2012–2032, ustanowiony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi Nr 37/2013 z dnia 26 czerwca 2013roku (Dz.Urz. Woj. Łódzkiego z 2013 r., poz. 3554), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 15 stycznia 2015 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Łuszczanowice" (Dz. Urz. Woj. Łódz. z 2015 r., poz. 173).
Przewidzianymi w Planie ochrony działaniami są:
-monitorowanie procesów naturalnych (przynajmniej raz na 2 lata),
-sporządzenie pełnego opracowania florystyczno-fitosocjologicznego po 10 latach obowiązywania Planu ochrony, wraz z analizą zmian zaszłych w roślinności i stanie drzewostanów,
-usunięcie wszystkich osobników jesionu pensylwańskiego Fraxinus pensylvanica,
-monitorowanie i ewentualne eliminowanie wszystkich osobników gatunków roślin synantropijnych i inwazyjnych, zwłaszcza niecierpka drobnokwiatowego Impatiens parviflora.
Najnowsze aktualności
XVII HUBERTUS SPALSKI
XVII HUBERTUS SPALSKI
W październikowy weekend po raz siedemnasty myśliwi z całej Polski obchodzą swoje święto podczas Hubertusa Spalskiego. Spała i okolice będą tętniły myśliwskimi obyczajami, kuchnią i muzyką.
Hubertus Spalski ma długoletnią tradycję, obchody święta myśliwych zostały ustanowione jeszcze przed II wojną światową przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W powojennych latach Spała, a tym samym Hubertus zostały zapomniane przez ówczesne władze. Dopiero po przemianach ustrojowych powrócono do przedwojennej tradycji. W tamtejszym ośrodku ponownie zaczęto organizować święto myśliwych.
Oprócz wydarzeń adresowanych tylko dla myśliwych, są także spotkania, w których może wziąć udział każdy. I tak w tym roku odbędzie się wystawa oraz festiwal psów myśliwskich. Ponadto przez cały dzień będzie można uczestniczyć w Jarmarku Hubertowskim, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych potraw. Dla gości jarmarku swoją specjalność, czyli bigos przygotuje Krzysztof Górski, potrawy będzie także przygotowywał Jakub Wolski, uczestnik jednej z edycji programu Hell's Kitchen.
Na scenie wystąpi także Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej, Wacław Masłyka z zespołem „Żubrosie", zespół ludowy Tramblanka z Opoczna oraz Orkiestra Miejska Opoczna. Kolejną atrakcją będzie rozstrzygnięcie I Spalskiego Konkursu Fotograficznego, a także wystawa fotografii Andrzeja Wierzbieńca "Co roku rykowisko…".