Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat przyrody

Rezerwat Łuszczanowice powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 19 kwietnia 1979 roku (M.P. Nr 13, poz. 77) w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Rezerwat o powierzchni 40,86 ha (wg zarządzenia) położony jest w Leśnictwie Łuszczanowice Nadleśnictwa Bełchatów. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie fragmentu lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły.

Rezerwat „Łuszczanowice” należy zaliczyć do rodzaju rezerwatów leśnych, typu fitocenotycznego, podtypu zbiorowisk leśnych. Ze względu na główny typ ekosystemów, jako typ leśny i borowy, podtyp lasów mieszanych nizinnych.

Pod względem administracyjnym Rezerwat „Łuszczanowice” położony jest w gminie Kleszczów, powiecie bełchatowskim, województwie łódzkim. Leży on w Obrębie Wola Grzymalina w Leśnictwie Łuszczanowice w uroczysku o tej samej nazwie. Całkowita powierzchnia rezerwatu według SILP wynosi 41,09 ha i jest różna od powierzchni wynikającej za aktu powołania.

Rezerwat posiada Plan ochrony na okres 2012–2032, ustanowiony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi Nr 37/2013 z dnia 26 czerwca 2013roku (Dz.Urz. Woj. Łódzkiego z 2013 r., poz. 3554), zmieniony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 15 stycznia 2015 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Łuszczanowice" (Dz. Urz. Woj. Łódz. z 2015 r., poz. 173).

Przewidzianymi w Planie ochrony działaniami są:

-monitorowanie procesów naturalnych (przynajmniej raz na 2 lata),

-sporządzenie pełnego opracowania florystyczno-fitosocjologicznego po 10 latach obowiązywania Planu ochrony, wraz z analizą zmian zaszłych w roślinności i stanie drzewostanów,

-usunięcie wszystkich osobników jesionu pensylwańskiego Fraxinus pensylvanica,

-monitorowanie i ewentualne eliminowanie wszystkich osobników gatunków roślin synantropijnych i inwazyjnych, zwłaszcza niecierpka drobnokwiatowego Impatiens parviflora.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OBWIESZCZENIE

OBWIESZCZENIE

Informacja o wyłożeniu do wglądu projektów zarządzeń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi w sprawie ustanowienia planów ochrony przyrody dla rezerwatów na terenie województwa łódzkiego

W związku z wyłożeniem do wglądu projektów zarządzeń zmieniających zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi w sprawie ustanowienia planów ochrony planów ochrony dla 28 rezerwatów przyrody położonych na terenie województwa łódzkiego: „Bukowiec", „Dąbrowa Grotnicka", „Dąbrowa Świetlista", „Diabla Góra", „Długosz Królewski w Węglewicach", „Doliska", „Gać Spalska", „Góra Chełmo", „Grądy nad Lindą", „Jabłecznik", „Jodły Łaskie im. Stanisława Kostki Wisińskiego – Wybitnego Leśnika", „Kwaśna Buczyna", „Las Jabłoniowy", „Lasek Kurowski", „Łuszczanowic", „Meszcze", „Mokry Las", „Molenda", „Nowa Wieś", „Ostrowy", „Ostrowy – Bażantarnia", „Paza", „Perna", „Popień", „Półboru", „Ryś", „Winnica" i „Zimna Woda", Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235, ze zm.) w związku z art. 19 ust. 1a i 3 oraz 28 ust. 4 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, ze zm.) oraz § 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 794) w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody przekazujemy w załączeniu obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 31.10.2014 r., znak WPN-I.6202.15.2014.DB/HG.5. Projekty zarządzeń do wglądu wyłożone będą w RDOŚ w Łodzi dniach od 4 listopada do 26 listopada 2014 r.

 

Obwieszczenie