Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
EDUKACJA PRZYRODNICZO-LEŚNA
na terenie
Nadleśnictwa Bełchatów
Nadleśnictwo Bełchatów posiada różnorodny wybór obiektów edukacyjnych do których serdecznie zapraszamy.
„Opowieści Bielika”
Ścieżka edukacyjna „Opowieści Bielika” jest inna niż wszystkie, które do tej pory mogliście zwiedzać w Nadleśnictwie Bełchatów. Jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności dla zwiedzających niewidomych i niedowidzących. Zastosowane rozwiązania pozwalają na „oglądanie” przyrody palcami, a także na odczytywanie wiadomości w alfabecie Braille’a. Brak barier architektonicznych umożliwia swobodne poruszanie się po ścieżce osobom na wózkach inwalidzkich. Cała ścieżka to ciąg przygód przyrodniczych, oprócz atrakcyjnej zabawy, dostarcza rzetelnej wiedzy o tajnikach lasu. W bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki znajduje się Izba Edukacji Ekologicznej, gdzie można obejrzeć film przyrodniczy lub zorganizować zajęcia gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają spacerom. Przy Izbie zlokalizowane są stoliki i miejsce ogniskowe oraz grill.
Punkt edukacyjny przy Nadleśnictwie Bełchatów
Obiekt znajduje się nieopodal biura Nadleśnictwa Bełchatów przy ulicy Lipowej. Dzięki pięciu tablicom edukacyjnym można zapoznać się z tematyką przyrodniczo- leśną. Do obejrzenia są również różne typy budek lęgowych dla ptaków. Punkt wyposażony jest w wiatę z ławami i stołami oraz w miejsce ogniskowe.
Zielony Punkt Kontrolny
Ścieżka edukacyjna przeznaczona dla osób, które lubią aktywne formy wypoczynku. Zabawa oparta na orientacji w terenie polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy rozmieszczonych w terenie punktów kontrolnych, czyli drewnianych słupków z identyfikatorami do zdobywania punktów. Na terenie leśnictwa Bełchatów znajduje się kilka tras różnej długości i o różnym poziomie trudności. Trasy można pokonywać maszerując, biegnąc lub też jadąc na rowerze.
Ścieżka przyrodniczo- leśna w uroczysku Łuszczanowice
Ścieżka dydaktyczna znajduje się w rejonie rezerwatu Łuszczanowice, ma na celu przybliżenie różnorodności flory, główne gatunków drzew leśnych, zbiorowisk leśnych oraz typów siedliskowych lasów na terenie Nadleśnictwa Bełchatów. W rezerwacie można zobaczyć jodły, które same się wysiały, bez pomocy leśnika- proces taki nazywamy naturalnym odnowieniem. Poza jodłami w rezerwacie rosną również sosny, dęby, graby, świerki. Pod koronami drzew można znaleźć bez koralowy oraz kruszynę pospolitą. Wczesną wiosną w runie kwitną fiołki leśne oraz zawilce gajowe. Ścieżka dydaktyczna ma 1,7 km długości, wyznaczono na niej 5 przystanków oraz 10 tablic edukacyjnych.
Leśna ścieżka edukacyjna „Święte Ługi”
Święte Ługi to jedna z najcenniejszych pozostałości po bardzo dużej powierzchni torfowisk w pobliżu Szczercowa. Większość obszaru zajmują dziś stawy, które powstały w miejscach wydobycia torfu. Święte Ługi są też domem wielu niezwykłych mieszkańców, dlatego tak ważna jest ochrona tego miejsca. Obiekt jest włączony do szczególnej sieci ochrony przyrody Natura 2000. Tereny te były również świadkiem tragicznych wydarzeń związanych z wybuchem II Wojny Światowej. Strefa głębokich wód zbiornika jest domem wielu ptaków, mieszkają tam np.: perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka, cyraneczka, łabędź niemy. Przy brzegu można spotkać mewę śmieszkę.
Leśna ścieżka edukacyjna o tematyce łowieckiej- Góra Kamieńska
Ścieżka edukacyjna składająca się z siedmiu przystanków z tablicami edukacyjnymi oraz prawdziwymi urządzeniami łowieckimi, takimi jak: ambony, paśniki, podsypy, lizawki, pozwoli przybliżyć tematykę związaną z gospodarką łowiecką. Po wizycie na tej ścieżce, każdy będzie potrafił poznać w terenie dany gatunek zwierzyny oraz będzie wiedział jakie są jego obyczaje.
Ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Bełchatów.
Leśna ścieżka dydaktyczna o tematyce przyrodniczo – ekologicznej położona jest na terenie Nadleśnictwa Bełchatów - kompleks leśny Korczew. Powstała jako wspólna inwestycja Szkoły Podstawowej w Dobiecinie, Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, Urzędu Gminy Bełchatów oraz Nadleśnictwa Bełchatów. Ścieżka pozwala na atrakcyjne prowadzenie plenerowych lekcji biologii, przyrody i ekologii oraz szeroko rozumianej edukacji ekologicznej społeczeństwa. Proponowana ścieżka daje szeroki wachlarz możliwości, co do wyboru realizowanych w terenie zagadnień biologicznych, przyrodniczych i ekologicznych. Trasa ścieżki ma długość 4,1 km. Przebiega od skrzyżowania drogi asfaltowej przy Szkole Podstawowej w Dobiecinie z drogą leśną prowadzącą do kapliczki, przez las i kończy się na terenie szkoły. Na trasie przejścia wyznaczonych zostało 7 przystanków o tematyce dydaktyczno-informacyjnej.
Ścieżka ekologiczna w uroczysku Borowiny
Każdy kto będzie spacerował ścieżką ekologiczną w uroczysku Borowiny, dowie się, jak interesującą warstwą lasu jest runo oraz pozna walory przyrodnicze i kulturowe strumieni leśnych i źródeł. Ścieżka ma długość 2 km, zaczyna się i kończy na terenie szkółki leśnej, składa się z pięciu tablic edukacyjnych.
Ścieżka rowerowa na Górze Kamieńskiej
Ścieżka ta to najdłuższa trasa rowerowa wyznaczona na terenie gruntów Nadleśnictwa, a jej budowa była wspólnym przedsięwzięciem Nadleśnictwa Bełchatów, BOT Kopalni Węgla Brunatnego S.A. i OSiR Góra Kamieńsk. Celem tej inwestycji było zwiększenie atrakcyjności zwałowiska w sezonie letnim oraz stworzenie społeczeństwu możliwości lepszego poznania terenu. Ścieżka składa się z trzech tras o różnym stopniu trudności, a jej długość wynosi ponad 40km. Zarówno początek jak i koniec wszystkich tras znajdują się na parkingu dolnej stacji Stoku Narciarskiego „Góra Kamieńsk". Dla osób preferujących zjazd, włączyć można wyciąg krzesełkowy z uchwytami dla rowerów, którym można wjechać na wierzchowinę zwałowiska. Na przebiegu tras umieszczone są tablice informacyjne i kierunkowe.
Najnowsze aktualności
Zimowa pomoc dla zwierząt
Zimowa pomoc dla zwierząt


Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji konkursu pt. „Zimowa pomoc dla zwierząt" Zima 2014/2015
Bełchatów 14.10.2014
NADLEŚNICTWO BEŁCHATÓW
przy współpracy:
STAROSTWA POWIATOWEGO W BEŁCHATOWIE
LOP ODDZIAŁ BEŁCHATÓW
Ogłasza:
XVII edycję konkursu pt.
„Zimowa pomoc dla zwierząt"
Zima 2014/2015
Celem konkursu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat świata przyrody jego zagrożeń i pomocy ze strony ludzi.
W okresie zimowym, w dobie rozwoju techniki i cywilizacji, powinniśmy dbać o zwierzęta (ssaki, ptaki) mieszkańców naszych lasów i ogrodów narażonych na kaprysy aury. W szczególności należy uczulić najmłodsze pokolenie, że świat przyrody jest naszym wspólnym dobrem i musimy o niego dbać i szanować.
Regulamin
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum.
2. Szkoła Podstawowa klasy I-III – max. 5 prac.
3. Szkoła Podstawowa klasy IV-VI – max. 5 prac.
4. Gimnazjum klasy I-III – max. 5 prac.
5. Rozpoczęcie konkursu - 15.10.2014 r.
6. Obecność osób wraz z opiekunem podczas rozdania nagród jest obowiązkowa. W innym wypadku odbiór nagrody we własnym zakresie.
7. Prace nie spełniające wymogów regulaminu konkursu nie będą klasyfikowane
( PROSIMY O CZYTELNE PODPISY PRAC).
8. Konkurs składa się z dwóch części.
Część I: Indywidualny konkurs plastyczny
Prace plastyczne formatu A3 i A4 ( malowane, rysowane, wycinane, wyklejane) lub inną techniką należy dostarczyć do siedziby Nadleśnictwa Bełchatów do dnia 28.02.2015 r.
Tematy prac: Ochrona przyrody
Praca plastyczna powinna być opisana na odwrocie wg schematu:
- nazwisko, imię, adres domowy lub tel. kontaktowy
- wiek (data urodzenia), szkoła, klasa
- nazwisko opiekuna przygotowującego uczestnika do konkursu
Część II : Grupy (klasy) prowadzą akcję dokarmiania i składają
raport oraz wyłonieni finaliści przygotowują prezentacje związane z tematyką: „ochrona przyrody"
Podczas trwania konkursu grupy szkolne zbierają ziarno, suchy chleb, orzechy, marchew, buraki, żołędzie, kasztany, budują nowe i odnawiają stare budki dla ptaków, paśniki itp. W porozumieniu z Nadleśnictwem lub najbliższym przedstawicielem Koła Łowieckiego udają się do lasu i tam zawożą zebrany pokarm.
Ze zbiórek pokarmu, z wycieczek do lasu itp. każda szkoła musi przedstawić raport. Raport działalności powinien zawierać:
1. Zdjęcia, opisy wycieczek do lasu, naprawy budek, pomysłowość karmników, udokumentowaną ilość żywności, ilość osób zaangażowanych w akcję oraz działania dodatkowe realizowane przez szkołę.
2. Adres szkoły, kontakt, numer telefonu.
3. Nazwisko opiekuna przygotowującego raport.
Raport należy dostarczyć do dnia 31.03.2015 r. do siedziby Nadleśnictwa Bełchatów ul. Lipowa 175.
Zakończenie konkursu połączone z wystawą prac nagrodzonych i wręczeniem nagród odbędzie się w połowie czerwca 2015 r. Do 15 maja 2015 roku organizatorzy konkursu wytypują 5 szkół, które podczas finału konkursu przedstawią prezentacje (technika dowolna z wyłączeniem środków multimedialnych) związaną z ochroną przyrody. Każda ze szkół wystawi do finału minimum trzyosobowe zespoły. Maksymalny czas trwania prezentacji to 10 min. Każda z pięciu szkół zakwalifikowanych do finału może otrzymać zarówno za raport jak i za prezentacje od 1 do 5 punktów. Pod uwagę brane będą pomysłowość raportów i prezentacji jak i zaangażowanie grupy w program dokarmiania. O końcowej kolejności będzie decydować łączna liczba punktów. Przy równej ilości decydować będzie jury konkursu. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o dokładnym terminie i miejscu finału konkursu.
Przewidywane nagrody:
Indywidualny konkurs plastyczny w każdej szkole I, II, III miejsce – nagrody książkowe
Konkurs drużynowy I, II, III miejsce + dwa wyróżnienia – nagrody książkowe i rzeczowe
Uwaga organizatorzy zastrzegają inny podział nagród.
UWAGA : nagroda główna w konkursie drużynowym - wycieczka przyrodnicza dla całej klasy
Wszelkie informacje dotyczące konkursu można uzyskać pod nr tel.:
Jerzy Błaszczyk – Nadleśnictwo Bełchatów – 0-604-276-411 (7.00 – 15.00)- w dni robocze
Administratorem danych osobowych udostępnianych przez uczestników konkursu jest Nadleśnictwo Bełchatów z siedzibą w Bełchatowie przy ul. Lipowej 175. Przystępując do konkursu Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych przez Nadleśnictwo Bełchatów dla celów organizacji konkursu, wydania przyznanych nagród oraz wykonania innych obowiązków wynikających z Regulaminu konkursu. Uczestnik konkursu może w każdej chwili uzyskać dostęp do swoich danych osobowych i żądać ich poprawienia. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich brak uniemożliwia wzięcie udziału w konkursie.
podpisał :
mgr inż. Jarosław Zając
Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów