Asset Publisher
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Pod pojęciem lasów niepaństwowych należy rozumieć wszystkie grunty leśne niestanowiące własności Skarbu Państwa. Do tej kategorii można zaliczyć zarówno lasy prywatnych właścicieli jak i lasy spółek, wspólnot gruntowych, stowarzyszeń, gmin itp. Pieczę na tego typu lasami sprawuje Starosta. Starosta może jednak w drodze porozumienia powierzyć nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa Nadleśniczemu.
Na podstawie umów zawartych ze starostami, Nadleśnictwo Bełchatów sprawuje nadzór nad gospodarką leśną na terenie trzech starostw: Bełchatów, Radomsko i Piotrków o łącznej powierzchni przekraczającej 14 000 ha.
W ramach pełnionego nadzoru na terenie powiatów Nadleśnictwo Bełchatów przede wszystkim cechuje drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa oraz wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna (tzw. świadectwo legalności pozyskania drewna).
Bezpośredni nadzór nad gospodarką leśną w lasach nadzorowanych sprawują leśniczowie z danego terenu.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
Bliższe informacje na temat lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa można uzyskać w biurze Nadleśnictwa, tel. 513 752 331.
Asset Publisher
VI edycja konkursu fotograficznego rozstrzygnięta!
VI edycja konkursu fotograficznego rozstrzygnięta!
Znamy już laureatów konkursu „Las jako miejsce życia, pracy i wypoczynku".
Po raz kolejny uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przesłali do Nadleśnictwa Bełchatów uchwyconą obiektywem naturę.
Otrzymaliśmy 267 zdjęć od 62 uczestników, za co bardzo dziękujemy. Wasze piękne, kreatywne, a czasem zabawne obrazy zatrzymane w kadrze trafiły w ręce komisji, która miała ciężki orzech do zgryzienia.
Ostatecznie postanowiliśmy nagrodzić:
Igora Urbaniaka – I miejsce za zdjęcie „Zaskroniec",
Kamila Pisarskiego – I miejsce za zdjęcie „Promienie we mgle",
Macieja Mizerę – II miejsce za zdjęcie „Zabójczyni",
Wiktorię Wróblewską – III miejsce za zdjęcie „Panoramiczne spojrzenie".
Oraz wyróżnić:
Damiana Telążkę za zdjęcie „Ważka",
Macieja Mizerę za zdjęcie „Pora karmienia",
Błażeja Ćwieka za zdjęcie „Kraina zatemperowanych ołówków".
Uroczyste rozdanie nagród połączone z wystawą zdjęć odbędzie się 3 października 2016 roku ok. godz. 12.00 w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim autorom nadesłanych prac. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Las jako miejsce życia, pracy i wypoczynku".