Asset Publisher Asset Publisher

"Chodzi lisek koło drogi..."

Chyba każdy z nas podczas pierwszych lat edukacji w szkole podstawowej poznał słowa popularnej dziecięcej zabawy „Chodzi lisek koło drogi, nie ma łapki, ani nogi…”. Jednak oprócz sentymentu z dzieciństwa tymi właśnie słowami można nawiązać do problemu jakim są kolizje pojazdów silnikowych z dzikimi zwierzętami. Co zrobić, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia? Do kogo zwrócić się z pomocą? Co zrobić z martwym bądź potrąconym, ale jeszcze żywym zwierzakiem? To najczęstsze pytania, które pojawiają się w/w sytuacji.

 Zacznijmy od sytuacji gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia – kierowcą lub pasażerem:

  1. W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem przede wszystkim zachowaj zimną krew i upewnij się, że nam i naszym pasażerom nic nie grozi.
  2. Oceń rzeczowo sytuację, przy czym pod żadnym pozorem nie dotykaj poszkodowanego zwierzęcia – zwierzę może być w szoku i odebrać Twój ruch jako akt agresji wobec siebie i samo stać się agresywne. W przypadku niektórych zwierząt może dodatkowo istnieć niebezpieczeństwo zakażenia się wścieklizną.
  3. Wezwij odpowiednie służby porządkowe, najlepiej skorzystać z nr alarmowego 112 i dokładnie opisz zdarzenie podając (w miarę możliwości) gatunek zwierzęcia oraz jego stan. Wezwanie policji jest również konieczne przy ubieganiu się o ewentualne odszkodowanie.
  4. Określ swoje położenie i je zapisz (nr drogi, lokalizacja google, adres administracyjny działki, co później pomoże w ustaleniu niezbędnych informacji)
  5. W przypadku, gdy potrącone zwierzę żyje i chcemy mu jak najszybciej ulżyć możemy zadzwonić także do Powiatowego Lekarza Weterynarii, dla powiatu bełchatowskiego numer telefonu to 44 635-09-53.
  6. W przypadku gdy zwierzę jest martwe w pasie drogowym usunięciem oraz utylizacją zajmują się odpowiednie służby zarządcy danej drogi. Jeżeli jest to droga gminna za uprzątnięcie odpowiedzialny jest terytorialny Urząd Gminy, jeżeli jest to droga powiatowa sprawą zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych, gdy mam do czynienia z drogą krajową odpowiedzialny za usunięcia martwego zwierzęcia jest GDDKiA. Natomiast gdy znajdziemy martwe zwierzę poza pasem drogowym obowiązek usunięcia i utylizacji leży po stronie Urzędu Gminy. Do Nadleśnictwa zadzwonić możemy tylko w celu, poinformowania o zaistniałym fakcie Koło Łowieckie w celu spisania odpowiednich dokumentów, a mianowicie tzw. protokołu stwierdzenia ubytku zwierzyny łownej.  
  7. Jeżeli do zdarzenia doszło podczas polowania, a uczestnikiem kolizji jest zwierzę łowne, możesz ubiegać się o odszkodowanie z Koła Łowieckiego. W ustaleniu dzierżawcy obwodu łowieckiego na podstawie dokładniej lokalizacji zdarzenia może pomóc pracownik właściwego terytorialnie Nadleśnictwa.

Pamiętajcie jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Droga przez długie kompleksy leśne to nie tor wyścigowy, a miejsce bytowania wielu zwierząt, dlatego też warto zdjąć nogę z gazu i zacząć się cieszyć nieco wolniejszą, ale za to szczęśliwie zakończoną podróżą…