Lista aktualności Lista aktualności

Miejska akcja "Czysty las"

Miejska akcja „Czysty las” będzie okazją do aktywnego i pożytecznego spędzenia czasu na łonie natury. W planie są quiz wiedzy o środowisku, kreatywne warsztaty i ognisko, a przede wszystkim wspólne sprzątanie lasu. Do udziału w tej kolejnej ekologicznej inicjatywie zapraszamy w niedzielę 24 września na teren Nadleśnictwa Bełchatów.

Las to dla wielu z nas miejsce, w którym szukamy wytchnienia, spokoju i ciszy. Niestety zdarza się, że zamiast tego pomiędzy drzewami trafiamy na góry śmieci, które psują krajobraz, szkodzą glebie oraz faunie i florze. Wciąż nie brakuje osób, które wyrzucają opady do lasu. Z danych Lasów Państwowych wynika, że każdego roku do polskich lasów trafia ich ponad 100 tys. m sześc. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej i zachęcanie do tego, by w naturze zostawiać tylko dobry, bo niewidoczny, ślad. Taki, który pozwoli obecnym i kolejnym pokoleniom cieszyć się czystą naturą.

I ten właśnie cel przyświeca wielu podejmowanym przez miasto inicjatywom. Jedną z nich jest akcja „Czysty las”. Najbliższa jej odsłona odbędzie się w ostatnią niedzielę września. Miasto przygotowało na ten dzień różne atrakcje – zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników natury.

„Czysty las” – ekologia i dobra zabawa

Wszystko rozpocznie się 24 września o godz. 10:00 na terenie Nadleśnictwa Bełchatów przy ul. Lipowej 175. Najpierw będzie drużynowy quizu z wiedzy ekologicznej. Wystartować w nim mogą zespoły liczące od 2 do 5 osób, a zadania, z jakimi się zmierza, dotyczyć będą m.in. segregacji odpadów. Drużyny, które zajmą trzy pierwsze miejsca otrzymają kosze piknikowe. Pozostałe zaś zespoły mogą liczyć na drobne upominki rzeczowe. Chętni do sprawdzenia znajomości zagadnień związanych z ochroną środowiska, mogą się już zgłaszać. Wypełniony formularz (dostępny w załączniku poniżej artykułu) należy do 21 września wysłać mailem na adres konkurs@um.belchatow.pl. Druk można również dostarczyć osobiście bądź wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Bełchatowa ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów. Drużyny mogą się również zgłosić w dniu akcji „Czysty las”, czyli w niedzielę 24 września.

Tuż po zakończeniu quizu – około godz. 10:30, rozpocznie się najważniejszy punkt wydarzenia, czyli sprzątanie lasu. Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto przygotowało dla uczestników rękawiczki jednorazowe i worki na śmieci. Po uprzątnięciu wyznaczonego terenu, najmłodsi, ale i nieco starsi uczestnicy akcji, będą mogli wziąć udział w zajęciach kreatywnych. Będzie można nauczyć się tworzenia lasu w słoiku, w planach są również warsztaty ogrodnicze. Miejską akcję „Czysty las” zakończy zaś wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Prowiant dla uczestników zapewnia oczywiście magistrat.

Wydarzenie „Czysty las” realizowane jest w ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa — segreguj, oszczędzaj i dbaj! – IV edycja”.