Lista aktualności Lista aktualności

fakty i mity o wycince lasów wokół elektrowni

Od jakiegoś czasu bełchatowska społeczność zaniepokojona jest mapą wycinek, jakie Nadleśnictwo Bełchatów ma rzekomo prowadzić w ciągu najbliższych lat wokół elektrowni Bełchatów.

Pojawia się coraz więcej pytań, a krążąca w internecie mapa budzi wiele emocji. Postaramy się na przykładzie jednego oddziału leśnego przedstawić Państwu, dlaczego ta słynna mapa jest manipulacją i wprowadza w błąd.

 

Fragmenty zaznaczone na czerwono to las, który rzekomo ma zostać wycięty. Nadleśnictwo Bełchatów absolutnie nie planuje masowych wycinek w drzewostanach wokół elektrowni ani w żadnym innym miejscu. Powyższa mapa nie odzwierciedla prawdy. Prawdziwą mapę planowanych cięć zamieszczamy poniżej:

Fragmenty zaznaczone na czerwono na naszej mapie to las, który został zaplanowany do wycięcia w latach 2017-2026. Dlaczego w tych latach? Ponieważ gospodarkę leśną prowadzimy na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Planu Urządzenia Lasu, który podlegał konsultacjom społecznym i był poddany ocenie między innymi Dyrektorowi RDOŚ. Zabieg zaplanowany na terenie oddziału 36-b został już przeprowadzony w roku 2018. Rok później przygotowaliśmy glebę pod odnowienie, a w 2019 posadziliśmy tam młode pokolenie lasu. Dziś to miejsce wygląda tak:

 

Według naszej opinii stwierdzenie, że nowe nasadzenia nie przyjmą się jest nieprawdziwe, a dowodem są powyższe fotografie, które wykonaliśmy wczoraj. Uprawę oceniamy jako bardzo dobrą. To nie koniec naszej pracy w tym miejscu, przez najbliższe lata będziemy pielęgnowali uprawę, a za około 10 lat wykonamy tam czyszczenie wczesne. Wykonanie tego zabiegu ma za zadanie zapewnić prawidłowy i nieskrępowany wzrost młodych drzewek. Usuniemy wtedy drzewka chore, obumierające oraz zbędne domieszki, które będą przygłuszały pożądane gatunki, przerzedzimy też zbyt zagęszczone miejsca.
Na siedliskach uboższych planuje się zręby zupełne, które swoją powierzchnią nie przekraczają 4 ha oraz 60 m szerokości. Zawsze pozostawiamy kępy starodrzewu i ekotony. Jeśli siedlisko jest bogatsze to planuje się rębnie złożone, które składają się z wielu cięć odnowieniowych, odsłaniających i uprzątających, a proces okresu odnowienia (wymiany pokolenia) trwa do 30-40 lat.
Zawsze po wykonaniu zrębu zupełnego (czyli po wycięciu wszystkich drzew z powierzchni do 4 ha) sadzimy w tym samym miejscu młody las. Do tego zobowiązuje nas ustawa o lasach i mamy na to 5 lat, ale w przeważającej większości sadzenie odbywa się 2-3 lata po wycięciu.
Lasy wokół elektrowni to głównie jednogatunkowe drzewostany sosnowe. Jeśli nie będziemy wycinali i sadzili młodych drzew to w dłuższej perspektywie czasowej zagrożona będzie ich stabilność. Pojawi się wiele suchych drzew oraz szkodniki wtórne (takie, które atakują osłabione drzewa), np. kornik ostrozębny, cetyńce, przypłaszczek granatek. Mogą pojawić się też szkodniki pierwotne takie jak osnuja, strzygonia, poproch czy też boreczniki. Oczywiste też jest, że znacznie wzrośnie zagrożenie pożarowe.
Istotne jest to, że część drzewostanów wokół elektrowni jest opanowana przez grzyby, są to drzewostany na gruntach porolnych, a więc zagrożone występowaniem opieńki i korzeniowca.
Lasy okolic elektrowni spełniają wiele funkcji społecznych, pozaprodukcyjnych i produkcyjnych. Aby wszystkie te funkcje mogły być zachowane, konieczna jest wymiana pokoleń, czyli stosowanie cięć rębnych.
Lasy z terenu Nadleśnictwa Bełchatów spełniają funkcje wynikające z ustawy o lasach, ale nie zauważyliśmy, aby w okolicach elektrowni panował wzmożony ruch turystyczny (poza sezonem grzybobrania i zbioru jagód). Funkcja rekreacyjno-turystyczna w największym zakresie jest realizowana przez lasy w bezpośrednim sąsiedztwie Bełchatowa oraz na Górze Kamieńskiej. Teren wokół elektrowni z oczywistych względów charakteryzuje się stosunkowo niskim zaludnieniem.
Mapa rzekomych cięć, którą przedstawiliśmy na początku budzi lęk, niepokój i to jest zrozumiałe.
Leśnicy z Nadleśnictwa Bełchatów są otwarci na dialog. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom różnych grup i zawsze szukamy kompromisu. Organizujemy wiele wydarzeń otwartych, w których każdy może uczestniczyć, np. wspólne sadzenie lasu, Piknik Rodzinny „Czas w las”, spacery z mapą. W takich akcjach bierze udział wielu pracowników Nadleśnictwa Bełchatów i jest to doskonała okazja do tego, aby zadać nam pytanie czy wyjaśnić wątpliwości. Nasza praca jest naszą pasją i dbamy o lasy, które mają trwać dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń.