Lista aktualności Lista aktualności

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

Lasy naszego regionu, które na co dzień kojarzą nam się z relaksem i bliskimi spotkaniami z przyrodą, pełne są pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym, a także z I i II wojną światową.

Czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże. Odnajdźmy te miejsca, poszukajmy związanych z nimi, często dramatycznych, historii, oddajmy cześć bohaterom polskiej drogi do niepodległości.

Tej jesieni, kolejny raz poprzez konkurs „Pamiętajmy o Bohaterach”, wspólnie z Dziennikiem Łódzkim, chcemy zachęcić małych i dużych, aby odwiedzili leśne mogiły – Miejsca Pamięci Narodowej.

Aby wziąć udział w naszym konkursie, należy odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, zrobić zdjęcie z tej wizyty przedstawiające uczestników w Miejscu Pamięci Narodowej i przesłać je za pośrednictwem formularza na stronie www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach. W konkursowym formularzu należy też odpowiedzieć w kilku zdaniach na pytanie: dlaczego warto pamiętać o bohaterach?

Lista miejsc, więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie w serwisie dostępnym pod adresem: www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach.

Uczestnikami naszej akcji mogą zostać osoby dorosłe, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wraz opiekunem szkolnym (np. nauczycielem, opiekunem koła naukowego lub drużyny harcerskiej). Mogą to być również dzieci i młodzież wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 29 października do 30 listopada br.

Ważny apel

Posłuchajcie naszego apelu i nie zapalajcie zniczy w lesie – często stanowią zagrożenie dla zwierząt i szybko zamieniają się w śmieci. Z tych samych powodów zrezygnujmy z wiązanek ze sztucznych kwiatów. Jeśli bardzo chcemy udekorować Miejsce Pamięci, możemy przygotować ozdobę z kwiatów ciętych oraz ekologicznych materiałów: kasztanów, żołędzi, kolorowych liści i suchych traw.

Lista Miejsc Pamięci Narodowej - wymieniona wyżej strona konkursu, na której znajduje się także formularz zgłoszeniowy

Bank danych o lasach - interaktywna mapa znajduje się pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Nadleśnictwa RDLP w Łodzi

My oczywiście zachęcamy do tego, abyście odwiedzili miejsca z terenu Nadleśnictwa Bełchatów.

Do wyboru są trzy lokalizacje:

1) Pomnik ofiar niemieckiej zbrodni w Kalisku, lokalizacja: KLIK

Jest to miejsce upamiętniające zbrodnię na dwunastu cywilach, których oskarżono o to, że postrzelili konia należącego do oddziałów Wehrmachtu.

Historia tej zbrodni została przekazana dalej, ponieważ był z nimi trzynasty mężczyzna, który został postrzelony i udawał martwego. Po kilku godzinach udało mu się doczołgać do najbliższego gospodarstwa, gdzie się nim zaopiekowano. Finalnie okazało się, że koń został postrzelony z broni wojskowej i cywile nie mogli tego zrobić.

2) Miejsce pamięci ofiar niemieckiego okupanta rozstrzelanych w 1941 r., w leśnictwie Podlesie, lokalizacja: KLIK

Do lasu przywieziono samochodem 10 cywili, aby wykonać egzekucję. Do dnia dzisiejszego nie ustalono tożsamości tych osób. Niedaleko miejsca zbrodni przechodziła starsza kobieta, mieszkanka wsi Lubiec, która zainteresowana hałasami dochodzącymi z lasu, podeszła bliżej,co skończyło się dla niej tragicznie, bo zginęła jako 11 osoba.

W tym samym czasie, kawałek dalej, dwóch pracowników leśnych wykonywało prace gospodarcze i usłyszało samochód wjeżdżający do lasu. Ukryci w gąszczu młodnika obserwowali egzekucję, dzięki czemu historia tego wydarzenia przetrwała do dziś.

3) Grób żołnierza, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej, w okolicach miejscowości Pytowice, lokalizacja: KLIK